Main » 2009 » Septembrie » 28 » FC Brasov - Steaua 0-0
15:12
FC Brasov - Steaua 0-0
Etapa a opta a insemnat o deplasare grea pentru Steaua. Pe stadionul Tineretului, echipa ros-albastra a intalnit pe FC Brasov, liderul Ligii 1 pana in aceasta etapa. A fost un meci nebun, cu numeroase ocazii de o parte si de cealalta si care s-a terminat la egalitate, 0-0.

1.Zapata - 31.Ninu, 24.Ghionea(cpt.), 5.Rada, 18.Marin - 7.Szekely, 26.Bicfalvi, 19.Ionescu, 16.Nicolita - 28.Stancu, 9.Kapetanos

Steaua a inceput puternic, avand prima mare ocazie a partidei. In minutul 2, Szekely a pornit o cursa pe dreapta, a centrat pentru Kapetanos iar grecul a trecut la cativa centimetri de deschiderea scorului. In ciuda inceputului bun al stelistilor, brasovenii au condus ostilitatile si au dominat prima repriza.

Norocul si forma de zile mari a lui Zapata au facut ca tabela sa ramana neschimbata la pauza. Portarul columbian a avut foarte mult de lucru in prima repriza. A avut doua interventii fantastice in minutul 8 reusind sa scoata de sub bara capul lui Diogo si sa respinga si foarfeca lui Hadnagy din faza imediat urmatoare.

Dupa 9 minute, bara i-a salvat pe stelisti la sutul lui Grigore, repriza incheiandu-se cu Zapata distrugand visele brasovenilor de a marca.

La pauza, cele doua echipe au facut schimb de terenuri dar ocaziile mari au ramas la aceeasi poarta, Steaua fiind echipa mai periculoasa. Inca din minutul 45, Cristi Tanase a intrat in locul lui Ninu, Nicolita trecand fundas dreapta. Pitesteanul a reusit cateva faze frumoase si pase bune dar, in minutul 66, a fost schimbat cu Surdu. Se pare ca accidentarea sa mai veche a recidivat. O noua bulina neagra pentru staful medical stelist.

A intrat si Toja in locul lui Ionescu in minutul 58 si jocul Stelei s-a schimbat in bine. Asediul la poarta lui Coman a inceput.

Portarul brasovean a retinut in minutul 68 sutul din unghi al lui Szekely iar Surdu a tras peste poarta din pozitie ideala un minut mai tarziu. In minutul 72, Stancu a primit o pasa buna de la Surdu si l-a lobat pe Coman dar Abrudan a scos mingea de pe linia portii. Minutul 74 a insemnat ratarea lui Kapetanos. Grecul a trimis cu capul spre poarta pasa lui Surdu dar Coman si-a salvat echipa cu un reflex senzational. Surdu si-a iertat fosta echipa din nou, in minutul 80, trimitand in bara.

In minutul 85 a fost randul lui Nicolita sa iasa in evidenta. "Cel mai bun fotbalist din tara" a demonstrat ca nu se poate conta pe el pentru postul de fundas dreapta. Banel i-a pasat ideal lui Hadnagy in propriul care, doar interventia lui Zapata facand ca scorul sa ramana neschimbat.

Au urmat inca doua ocazii ale lui Surdu, in minutele 86 si 88, dar nimic nu s-a schimbat. Meciul s-a terminat 0-0 si, dupa 8 etape, Steaua e pe locul 4 in campionat, la doua puncte de pozitia liderului.

Daca pe vremuri un egal era un motiv de tristete pentru Steaua, la forma in care se afla astazi echipa ros-albastra, acest punct e un dar de la Dumnezeu. Stelistii ar trebui sa plece capul, sa ii multumeasca lui Zapata, omul meciului fara dar si poate, si sa se pregateasca bine pentru meciul urmator. Twente e mult mai puternica decat Brasovul si atacantii echipei olandeze nu prea obisnuiesc sa rateze la fel ca Hadnagy sau Zaharia.
FC Steaua
Vizualizari: 1139 | Adaugat de: CataLiNNN | Steaua Tags: rezultat, egal, campionat, 0-0, lider, FC Brasov, steaua, liga 1, Meci | Nota: 5.0/1