Main » 2009 » Octombrie » 4 » Steaua Bucuresti - Gloria Bistrita 1-1 (1-1)
22:05
Steaua Bucuresti - Gloria Bistrita 1-1 (1-1)
Steaua - Gloria, 1-1. A fost un meci slab, un meci plictisitor, un meci urat, un meci cu multe victime. Primele doua victime au fost, evident, cele 2 puncte pierdute de Steaua acasa. A treia victima a fost comertul cu seminte din zona stadionului Ghencea. A patra, scaunele goale, scaune care au murit de frig lipsite fiind de fundurile calduroase ale clientilor produselor nutritive din seminte. Iar ultima victima a fost suporterul stelist, suporterul stelist care a mai imbatranit cu cateva luni, poate ani, datorita acestui meci, suporterul stelist care e cu nervii la pamant si cu lacrimile in ochi datorita situatiei in care se afla echipa, datorita mizeriei in care aceasta a fost afundata de Becali.

Zapata - Ninu, Ghionea, Rada, Marin - Szekely, Toja, Bicfalvi, Surdu - Kapetanos, Stancu

Toamna si interzicerea semintelor i-au alungat pe multi de la stadion dar nu si pe suporterii stelisti adevarati. Acestia au fost din nou prezenti, 5-6000, nu 2-30 asa cum vor unii sa creada, si au contestat intreaga conducere stelista, din primul si pana in ultimul minut.

Gloria Bistrita este si dupa aceasta etapa ultima echipa din clasament. Pana la meciul cu Steaua, ardelenii au strans doar 2 puncte. Trebuia, asadar, sa fie un meci usor pentru Steaua, o victorie usoara, o victorie la scor, o victorie in care echipa "superofensiva" a antrenorului "ofensiv", Stoichita, trebuia sa se joace cu un adversar net inferior. Trebuia dar nu a fost asa.

Meciul a inceput greu, Gloria aratand inca din primul minut ca nu a veni in Ghencea deja invinsa. Scorul a fost deschis destul de repede, de catre stelisti dar pentru ardeleni. Dupa o lovitura libera batuta de Sanmartea, Toja a reluat frumos, cu capul, dar in poarta lui Zapata. 1-0 pentru Gloria.

Pe moment, stelistii a parut ca s-au trezit. Acest lucru a fost devedit si de faptul ca echipa lui Stoichita a egalat destul de repede. In minutul 28, dupa o lovitura libera a Stelei si o faza incalcita in careul Gloriei, Balaj acorda 11 metri. Se pare ca Surdu a fost tinut de catre Hora. Petre Marin a batut in dreapta portarului si a restabilit egalitatea. 1-1.

Insa, bucuria nu a tinut mult pentru Petrica Marin. Fundasul stanga s-a accidentat in minutul 40 si a fost inlocuit cu Baciu. Pana la finalul celor 45 de minute, atat Steaua cat si Gloria au mai avut cate o ocazie mare, prin Kapetanos si Sanmartean.

A doua repriza a fost in totalitate dominata de Bistrita. Ardelenii au avut ocazii de gol mai multe si mai mari. Steaua a parut adormita, fara chef. Toja si Ninu au fost schimbati cu Ionescu si Grzelak. Cu Surdu fundas dreapta, mijlocasi preocupati de alte treburi si atacanti invizibili, Stelei nu i-a iesit nimic. Mai mult, Gloria s-a jucat cu ocaziile, minutele 56, 67, 71 si 80 insemnand cateva contraatacuri si faze ale bistritenilor, faze care se puteau termina cu gol in poarta lui Zapata.

Meciul s-a termint tot cu bistritenii la carma jocului. Un 1-1 dureros pentru Steaua. Un 1-1 rusinos. Un 1-1 cu echipa de pe ultimul loc. Echipa ofensiva a lui Stoichita arata ca nu e chiar asa de ofensiva. In 4 meciuri cu "Lippi" pe banca(3 in campionat si 1 in Europa Legue), Steaua a marcat doar de 3 ori. Dintre acestea, unul e penaltiul lui Petre Marin iar altul e autogolul lui Toja.
Steaua
Vizualizari: 813 | Adaugat de: CataLiNNN | Steaua Tags: 1-1, gloria bistrita, steaua | Nota: 5.0/1