Main » 2009 » Octombrie » 2 » Twente Enschede - Steaua Bucuresti 0 - 0 * VIDEO
14:51
Twente Enschede - Steaua Bucuresti 0 - 0 * VIDEO
Steaua a reusit sa castige primul punct in deplasare in grupele Europa League dupa un 0-0 la Entschede, in compania echipei antrenate de Steve McClaren, Twente. In ciuda scorului alb, a fost un meci electrizant, frumos, cu multe ratari, care i-a tinut pe spectatori cu sufletul la gura pana la fluierul final.

Zapata - Nicolita, Ghionea, Rada, Marin - Szekely, Bicfalvi, Toja, Surdu - Stancu - Kapetanos

Stoichita i-a trimis pe toti cei 3 atacanti ai Stelei pe teren inca din primul minut dar doar Kapetanos a avut rol de varf, Stancu fiind folosit mai retras iar Surdu ca mijlocas stanga. Inceputul de repriza le-a apartinut olandezilor dar Steaua si-a revenit repede si a avut prima ocazie de gol in minutul 8, prin Kapetanos, grecul trimitand un sut periculos de la 25 de metri. A urmat imediat cursa lui Stancu, in minutul 10, dar sutul sau a fost slab si mingea a fost respinsa in corner.

Minutul 30 a insemnat cea mai mare ocazie a primei reprize pentru Steaua. Kapetanos a incercat sa il lobeze pe Boscher dar portarul olandez a respins. Finalul de repriza a apartinut batavilor insa ultima ocazie a fost tot a Stelei. Dupa o minge balbaita in careul lui Twente, Kapetanos trage la poarta insa Boscher respinge din nou.

A doua repriza incepe cu Steaua in atac. Dupa o noua ocazie a lui Kapetanos, in minutul 51, Steaua a avut cea mai mare ratare a partidei. Nicolita a incercat un sut de la 30 de metri, mingea s-a dus total gresit, a lovit un fundas olandez si a sarit la Stancu. Din 5 metri, Stancu a tras in portar, mingea i-a revenit si, cu toata poarta in fata, pitesteanul a trimis peste.

A fost un meci foarte bun pentru Steaua si pentru multi dintre fotbalistii folositi in aceasta seara. Bicfalvi a acoperit tot terenul si i-a facut fata cu succes experimentatului Perez. Zapata a fost din nou inger pazitor, reusind sa scoata goluri ca si facute, iar Ghionea a fost, alaturi de portarul columbian, omul meciului. Fundasul stelist se pare ca si-a revenit la forma care l-a consacrat si, avand in vedere ca aproape ca nu a beneficiat de ajutorul unui fundas dreapta, a facut un meci perfect, vedeta lui Twente, N'Kufo, neexistand in fata lui si a lui Rada.

Surdu s-a accidentat in minutul 77 si a fost inlocuit cu Onicas, Steaua facand pasul inapoi, cautand sa joace doar pe contre. Zapata se joaca cu nervii olandezilor si, lasand la o parte tragerile subtile de timp, salveaza incredibil in minutele 74, 78 si 84
la ocaziile lui Stoch, Ruiz si N'Kufo. Pe final, Ninu si Ionescu i-au inlocuit pe Szekely si Stancu si Steaua a reusit o remiza importanta intr-o deplasare grea.

Un punct mare pentru Steaua, un punct care vine perfect sa recladeasca moralul stricat de egalul de acasa cu Sheriff. Urmeaza meciul cu Fenerbahce(a batut cu 1-0 pe Sheriff, la Tiraspol), o echipa puternica dar care poate fi invinsa. Un lucru e clar: sanse la calificare inca mai exista. Steaua a cazut intr-o grupa foarte echilibrata, o grupa in care se poate intampla orice.