Main » 2009 » Septembrie » 20 » Steaua 1-0 Pandurii
21:12
Steaua 1-0 Pandurii
Avanpremierea meciului aduce o dezamagire oarecum previzibila: “suporterii asteptati la stadion sa scandeze impotriva jegului care conduce clubul in acest moment au venit in numar redus”.

In schimb creditorul nu se dezminte, pe gsptv isi aduce sclavul sa organizeze o clisma in direct, sub privirile ingaduitoare ale celor din studio, Naum, instalatorul Buzarin si fostul stelist si Iulian Miu. Ca raspuns avem parte de aberatii de genul : sa traiti sefu, protestele vor inceta, puteti sa ne umiliti in continuare, noi vom continua sa stam indoiti. Cum e posibil sa ne reprezinte un fost puscarias?

Trecand la meciul din aceasta dupa-masa, Stoichita redebuteaza ca antrenor la Steaua trimitand urmatoarea formula: Zapata - Ninu, Ghionea(cpt), Rada, P. Marin - Szekely, Bicfalvi, Toja, Nicoliţă - Kapetanos, Stancu.

Asa cum probabil va asteptati incepem in nota meciului contra sherifilor din tiraspol: tatonare la nesfarsit, pase laterale si inapoi, pentru ca la un interval de cateva minute sa il testam pe Kapetanos cu mingi la nivelul cheliei sale si pase pentru Toja si Nicolita, mingi risipite cu nonsalanta.

Prima ocazie apare surprinzator?! in minutul 18 la poarta lui Zapata. Bicfalvi il faulteaza pe Tilinca la 35 m de poarta, Pacurar executa lovitura libera, Zapata scoate de sub bara o minge relativ dificila.

Urmeaza 16 minute de moleseala, cea mai intereseanta faza fiind pauza de hidratare ceruta de centralul Istvan Kovacs, ceruta pe o caldura infernala de 21 de grade celsius.

Minutul 34, Rusu face o gafa de proportii: dupa o pasa lunga a lui Stancu, jucatorul Pandurilor trimite o “pasa” ideala pentru Kapetanos, grecului nu ii plac cadourile si singur cu Mingote il ia la tinta si scoate doar un corner.

Peste 2 minute Rada trimite cu capul pe langa poarta, dupa o lovitura de colt.

Cu indulgenta, am dominat steril ultimele 15 minute din prima repriza, am avut cateva centrari bune ale lui Janos si o ocazie a lui Kapetanos venita dupa o centrare a lui Bogdan Stancu.

O repriza cu fotbal urat, presarat cu multe pase date de la o echipa la alta si cu doi jucatori care au “impresionat” prin constanta cu care au gresit pase simple, chiar si cand nu erau atacati de nimeni: Toja si Ninu.

Inca o repriza de "referinta" cu doar un sut pe spatiul portii din partea Stelei.

Repriza secunda incepe la fel, mingi “impartite” cu lejeritate intre cei 22 jucatori: am incercat fara sa reusesc, sa numar situatiile in care una din echipe reusea mai mult de 5 pase consecutive-zero!

Minutul 51, Nicolita primeste o centrare buna de pe dreapta insa trimite cu capul peste poarta dintr-o pozitie buna.

Minutul 60, GOL STEAUA: mingea circula relativ bine pe dreapta, ajunge la Szekely care centreaza bine pentru Kapetanos care trimite mingea in poarta cu capul din 8 m. Prilej excelent pentru camerele telefoanelor mobile a jurnalistilor GSPTV de a surprinde manifestarile de jungla a gibonului din loja: pendulari peste balustrada, gesticulari largi cu membrele anterioare, precum si ancestralul gest de ridicare a bracinarilor, specific primatelor fara creier.

Dupa doar un minut, la o greseala a apararii Pandurilor, faza de la gol se repeta, dar grecul nu reuseste sa marcheze dintr-o pozitie mai dificila, cu vreo 3 m mai in spate fata de locul unde a marcat.

Cum problemele din defensiva ale Stelei nu aveau cum sa dispara peste noapte, in minutul 67, la un corner executat de Pacurar, Martinovici trimite din 7 m peste poarta, dupa ce mingea loveste pamantul spre norocul fundasilor Stelei, adormiti in careul mic.

Minutul 69, acelasi Szekely centreaza din lovitura libera excelent pentru lovitura de cap a lui Rada care trece peste poarta.

Minutul 73, Cardozo trimite pe centrul portii din lovitura libera obtinuta la 30 de m de poarta lui Zapata, dupa un fault de galben a lui Ghionea.

Schimbare in minutul 76 iese cel mai bun jucator de pe teren, pentru a ii face loc celui mai “bun” jucator din tara, pe partea dreapta, partea preferata a pseudo-brazilianului.

Toja, candidat serios la titlul de cel mai slab jucator al partidei, ia inutil intr-un interval de doar 4 minute(74-78) doua cartonase galbene meritate si lasa echipa in 10. Coroborat cu mutarile facute de banca tehnica, nu vom mai conta in atac si vom incerca sa pastram rezultatul, asta contra unei echipe eminamente ” ofensiva”.

Meciul se termina cu Steaua in “atac”, sutul lui Onicas trece la distanta mare de poarta.

Stoichita isi incepe munca de antrenor a Stelei cu o victorie chinuita, in fata Pandurilor lui Sorin Cartu, si da o gura de oxigen celui care l-a angajat pe motiv ca nu dormea la ora 2 noaptea si era disponibil.

Zapata-constant si increzator :si-a facut treaba,atata cat a avut de munca, fara a face vreo greseala.

Apararea a fost mai buna decat in meciurile precedente, cu exceptia lui Ninu. Posibil sa fie de “vina” evolutia slaba din atac a pandurilor sau inchegarea cuplului Rada-Ghionea. De remarcat aportul ofensiv a lui Rada la fazele fixe.

Mijlocul a fost inconstant cu exceptia lui Szekely, cu multe greseli din partea lui Toja si Banel Nicolita.
De remarcat calitatea centrarilor lui Janos Szekely.

Atacul, slab spre inexistent. Ocaziile importante le-am avut ori ca rod al intamplarii(ratarea lui Kapetanos) ori executiilor bune ale lui Szekely(cu precadere centrarile).

Kapetanos si-a facut din nou datoria, marcand spre dezamagirea sufleteasca a celui care doreste sa il recompenseze cu reducerea salariului.

Omul meciului: Szekely

Trompetele partidei: Toja, Nicolita si Ninu(care probabil va intra in cartea recordurilor Stelei ca cel mai slab jucator in 3 meciuri consecutive)

Rezultat bun pentru Steaua lui Becali, o victorie care o sa dea apa moarei aberante din pipera si fanilor sai.

Saptamanile ce urmeaza vor fi grele insa pentru toti cei care au in suflet ceea ce a fost odata Steaua Bucuresti.