Main » 2009 » Septembrie » 24 » FCM Bacau - Steaua Bucuresti 0 - 2 (0 - 1)
22:00
FCM Bacau - Steaua Bucuresti 0 - 2 (0 - 1)
Steaua a pasit cu dreptul in Cupa Romaniei, reusind sa castige meciul cu FCM Bacau cu 2-0, prin dubla lui Kapetanos.

Stoichita a trimis in teren urmatorul 11:

1.Zapata - 17.Baciu, 24.Ghionea, 5.Rada, 18.Marin - 7.Szekely, 26.Bicfalvi, 19.Ionescu, 16.Nicolita - 9.Kapetanos, 28.Stancu

Rezerve: Lungu - Onicas, Ninu, Ochirosii, Bitfoi, Tanase, Tudose

Pe stadionul Municipal din Bacau, Steaua a inceput tare meciul si a deschis repede scorul. In minutul 8, Kapetanos primeste o pasa pe culoar de la Petre Marin, scapa de fundasii centrali bacauani, intra in careu si ridica mingea peste Ignatescu. Au urmat repede inca doua ocazii mari ale Stelei prin Stancu si acelasi Kapetanos in minutele 12 si 18. Bacaul s-a vazut doar pe final de repriza, cand au si reusit cateva minute de dominare. In ciuda numeroaselor ocazii steliste, la pauza, scorul a fost 1-0 pentru "militari".

A doua repriza nu a fost cu nimic schimbata fata de prima. Kapetanos reuseste dubla in minutul 51. Szekely a centrat perfect de pe dreapta, Nicolita a reluat cu capul in Ignatescu si grecul din atacul Stelei a impins mingea in poarta fara nici o problema. 2-0 pentru Steaua si meciul era incheiat.

Tanase, Ochirosii si Onicas i-au inlocuit pe Szekely, Marin si Ionescu si Steaua a mai avut inca 4 ocazii de gol dar tabela a ramas neschimbata. Steaua s-a impus cu 2-0 in urma unui meci usor, jucat cu o echipa slabuta, de Liga 2.